Rok a fous mezi „indiány“

Pozor! Než začnete číst, doporučuji si dole pustit muziku ke čtení.

Tak už je tomu rok a pár měsíců co jsem tady. Ze začátku bylo vše nové a zajímavé, ale za pár měsíců si člověk zvykne. Teď už mi to ani nepřijde, že jsem někde jinde. No a co si o Kolumbii myslím teď?

 

Jaká je Kolumbie

Kolumbie je rozmanitá země plná kontrastů. Je tu vidět nejen krásná příroda, kouzelná koloniální architektura, ale i spousta chudoby a špíny.

 

Jací vlastně jsou Kolumbijci

 1. Fotbalisti. Muži i ženy bez rozdílu. Mají svoje milované týmy a těm bouřlivě v barvách týmu fandí. Jakmile vidíte půlku obyvatel Cali v červených tričkách, víte že hraje América. Nikdo je nedokáže sjednotit tak, jako páteční utkání Cali vs Meddelín. A ano. Některé týmy založili nebo vlastnili narkobaroni, například týmy Millonarios, či právě América.
 2. Velmi přátelští a vlídní lidé, něco podobného v ČR nikdy nezažijete. Celý život tvrdě pracují a žijí hlavně rodinou a dětmi. Od pondělí do soboty jsou v práci a večer většinou slaví nějaký svátek, nebo něčí narozeniny v kruhu rodinném, nebo jdou někam tancovat, či prostě tancují na ulici.
 3. Srdeční. Každému žebrákovi na ulici, zpěvákovi v autobuse či podobnímu prodejci žvýkaček dají nějaký ten niklák. A že jich je tu hodně.
 4. Silně věřící, dokonce i vysokoškolsky vzdělaní. Nechápou že jinde žijí ateisté.
 5. O problémech ve vládě ví (převažuje korupce a styky politiků s narkotrafikanty, boj s guerillou), ale řeknou že s tím stejně nic neudělají. A protože platí pravidlo, že zabít lze každého bez rozdílu (jak historie mnohokrát prokázala, např. nájemná vražda třech kandidátů na prezidenta v řadě), ani se jim není co divit.
 6. Jsou véééélmi nepřesní a pokud vám něco slíbí, tak s tím rovnou nepočítejte. Jejich slovo nemá žádnou váhu. V celé kultuře se počítá, že prostě na čas nikdo nepřijde. A pokud už někdo omylem na čas přijde, jedná se o velkou cnost.
 7. Rádi kopírují cizí nápady. Ať už přijdete s čímkoliv, počítejte s tím, že dřív nebo později to bude dělat každý druhý. Pokud to bude mít úspěch.

 

Proč tu žít/nežít

 1. Žít tu znamená pracovat za nižší příjmy než u nás. Pokud máte práci vlastní za valuty, nebo seženete dobře placenou tady, máte vyhráno. Ceny za služby jsou nižší, ceny zboží v obchodech pak srovnatelné či vyšší. To je ale dáno vyšší kvalitou potravin než u nás, ještě se tu totiž tak nešidí.
 2. Sice se budete cítit jako cizinec, ale díky jejich vřelému přijetí je to pozitivum. Každý si s vámi rád popovídá a pomůže. A velmi často si budete připadat jako hvězda, tedy pokud nejste Venezuelan 🙂 .
 3. Pokud máte rádi teplo, užijete si ho celý rok v Cali, nebo na pobřeží karibiku v Cartageně či Santa Martě. Pokud zimu, můžete bydlet například v Bogotě či Popayánu, nebo o víkendech navštívit výše položené vesničky, kde narazíte na téměř původní obyvatele. Občas si nebudete jisti, zda se s nimi vůbec domluvíte španělsky. Ale nemusíte se bát, španělsky tu mluví snad všichni.
 4. Budete si muset zvyknout na sprchování ve studené, někdy až ledové vodě.
 5. Kultura a koloniální architektura je úžasná, na stravu se zvyknete také (ovocné džusy z čerstvého tropického ovoce ke každému obědu, to je prostě bomba), nebo si občas zajdete na pizzu, hamburger či sushi.
 6. Bez svíčkové se šesti že se nedá žít? Možná dá, ale co je to za život. Jste-li stejného názoru, budete si muset občas dovézt suroviny co tu nemají. Jako třeba hrubá mouka, nebo některé druhy koření.
 7. Jste fanoušci latinské hudby? Tady si ji užijete do sytosti. Frčí tu především Salsa, Bachata, Merengue, Vallenato. Je to město od města.
 8. Ženy.. Ach ty ženy.. Jsou nádherné až srdíčko pláče, exotické, a chováním naprosto stejné jako všude jinde 😀 . Snad jen to dohadování ve španělštině má svoji jiskru.. Dohadování a usmiřování s horkokrevnou Kolumbijkou..

 

Resumé

Za mě říkám, proč si to tu nezkusit. Naučíte se španělsky, slušně tancovat, řídit jako pirát, ukazovat směr místo ruky pusou, poznáte velmi zajímavou a přátelskou kulturu a hlavně, budete si vážit věcí co máte doma.

 

Učíme se fráze s Pedrem 😀

..a protože je dobré se domluvit, mám to pro vás hned dvě praktické fráze.

 

CS: To je ale drahota madam, bába od vedle to má za polovic.

ES: Demasiado caro señora, la abuela de allá lo vende por la mitad.

 

CS: Dobrý den slečno. Nemáte trochu vody? Já mám takový hlad, že bych u Vás přespal.

ES: Buenos días señorita. De pronto tiene usted un poco de agua? Tengo tanta hambre que hubiera dormido con usted.

…další praktické fráze zase příště 😉

 

A jako bonus mrkněte na videoklip o Jižní Americe

 

 

7 thoughts on “Rok a fous mezi „indiány“

 1. Zdravím synku za všechny z domova. Je to opět pěkné a poučné psaní. Opatruj se nám tam,přejem hodně štěstí a zdraví a samozřejmě jen vše dobré.

 2. No konečně!Toto trvalo!Vtipne,poučne a ma to jiskru,že?!Životni zkušenost k nezaplaceni,hlavně,že jsi spokojeny,ne každy ma odvahu a odhodlani jako ty,jen tak dal…..zlom vaz!:))R

  1. Romi a co ta špánina tvoje, snad se ti nepřejedla :)? Děkuji. Trvalo to ale je to tu. Další článek bude o typických jídlech.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *