Řídím, řídíš, řídíme

Moto v očekávání

Zálohu za moto UM, kterou nakonec neměli, mi měli vrátit do deseti dní. Trpělivě jsem tedy čekal. Po dvou týdnech mi ale došla trpělivost a tak jsem začal volat. Pokaždé se vymluvili na někoho. Třetí den jsem toho měl dost a když Angee opět vysvětlovali, proč že ještě nejsou peníze nachystané, vzal jsem telefon a hezky španělsky (ale pěkně od podlahy) spustil na milou prodávající, že takhle to fungovat nebude. Paní jsem evidentně probudil z její siesty, ale zapřísahala se, že se mi ozve do dvou dnů. Sice i tak jsme museli volat my, ale konečně sedmý den mi řekli adresu provozovatele Hyundai a já si tam jel převzít šek. Potěšen vráceným obnosem a letmým pohledem na účet, jsem se rozhodl. Stavím se pro AKTéčko a to ještě dnes. Na zpáteční cestě z Hyundai jsme jeli rovnou do prodejny AKT. „Šeky nebereme“ mi řekl jinak velmi vstřícný prodavač. „Skočte si do banky a vraťte se s hotovostí“ zahrčel. Odpoledne jsem tedy v bance vybral šek a vrátil se na prodejnu. Vše jsme sepsali, vybral jsem si helmu a rukavice, zaplatil jsem* a jeli jsme vyřídit RUNT. Ten ale řeší na druhé pobočce a tak jsme se svezli taxíkem, prodavač jel se mnou. Paní vyplnila smlouvu bez problémů, jen si spletla příjmení se jménem, takže místo señor Novák jsem byl rázem señor Pitr. Horší ale bylo, když se mě zeptala na krevní skupinu. V občance ani v pasu ji totiž nenašla**. Volal jsem mamce, nebrala. Volal jsem Angee zda nemá nějaké moje vyšetření na Ziku, nemá. No tak znovu a lépe. V sobotu hezky na krev a potom zpátky. Hotovo. Teď už jen převzít ve středu motorku a zařídit si kolumbijský řidičák***. Ten by ale měl stát jen 3000 Kč na vše a měl by být za den hotov. „No tak to bych mohl stihnout ještě dnes, ne?“

 

Kolumbijský řidičák

Odpoledne se s Angee vydáváme pro řidičák. Z bankomatu vyberu peníze, legrácky chachacha, a sedáme na autobus. Na místě nás velmi rychle vyvede paní černoška z omylu. 3 000 Kč je jen za motorku, včetně auta potom 5 000 Kč po slevě. Platnost na deset let. Doba vyhotovení pro moto 15 dní, pro auto 25 dní. „Super, příští středu jdu pro motorku a evidentně ji povedlu jako píchlé kolo“, říkám si. V ceně je praktický kurz a závěrečný test, jízdy se platí zvlášť. Oproti ČR je tu ale jedna nepatrná výhoda, kurz a závěrečný test nejsou povinné. Mrknutím oka mi paní černoška naznačí, že důvěřuje mým schopnostem. Mě a dalším 40 milionům kolumbijců. Dalším krokem je lékařská prohlídka a potom už jen vyzvednutí řidičáku na úřadu. Po cestě zpátky jsme se zastavili na ryhlém jídle. Hledám kartu a ejhle. Karta není. Matně si vzpomínám, že jsem z bankomatu vybral peníze a v rozmarné náladě rychle odešel, já mecenáš. Sedáme do taxíku a vracíme se k bankomatu. Karta samozřejmě nikde. Takže abych to shrnul. Jsem bez peněz (fakturovat můžu až od 1.4.), bez karty, vízum zatím v nedohlednu, řidičák bude za 15 dní a ve středu si jdu pro novou motorku. Prostě na pankáče 😀 . No ale odvážnému štěstí přeje 🙂 .

 

* celková cena za moto s lepší výbavou (usb nabíječka na mobil, přídavná světla) je 45 680 Kč včetně matricula (přihlášení vozidla v místě pobytu), SOAT (havarijní pojištění) a RUNT (národní registr vozidel). Cena za výklopnou helmu s rukavicemi je 3056 Kč.

* kolumbijci mají krevní skupinu přímo v občance (praktická věc). U nás je to v nemocnici tak, že před jakýmkoliv zákrokem si ověří krevní skupinu. V Kolumbii stačí pouze mrknout do občanky a doufat, že tam není chyba.

** v Kolumbii můžete řídit maximálně tři měsíce od vstupu do země. Stačí k tomu český řidičák a pas (ač netuším jak by mu kolumbijci rozuměli). Potom je potřeba buť mít z ČR mezinárodní řidičák s platností jednoho roku a cenou 50 Kč (mezinárodní kolumbijský vyjde na 2 000 Kč, holt jiný kraj, jiný varm), nebo kolumbijský. O mezinárodní můžete zažádat i na dálku, ale vyzvednout jej musíte osobně (Kocourkov). To jsem bohužel podcenil a za chyby se platí.

12 thoughts on “Řídím, řídíš, řídíme

 1. No teda ty jedeš pecky Péťo. Nová motorka, bohémské rozhazování platebních karet:“D. Hlavně si dávej pozor na cestách, když se v Kolumbii rozdávají řidičáky jen na základě důvěry v schopnosti žádajícího.
  A do kdy se máš dozvědět ortel s vízem?

  1. Ahoj Marti,
   co sů žebrák, si to mohu dovolit ne 😀 . Prosím tě vízum bude snad studijní, kurz začíná nějak v dubnu, tak doufejme že to dopadne.

  1. Ahoj pane,
   před odjezdem jsem si říkal: To by byla náhoda chytnout nějakou nemoc, to se mi nestane. Karta? Taková trumpeta nejsem abych ji ztratil, neřeším. No a koukejme 😀 . Tak teď si zakládám ještě na rychlo účet u Airbank a budu žádat o karty dvě. Tak alespoň se nenudím 😀

 2. Tož nazdar „synko“ sa predem omlouvám že minuly blog jsem vynechal ..ja sice nemel tú nemoc co ty ale jen bohajaků chřípků ale svina sa ňa držela asi jak ta zika.Prostě chybí prevenca , así málo chlastáme gořalu.Tak jen k tomu blogu predeslememu.ta Golimbie je jiste pekna zeme ale keby čučeli na našu spartakiadu jiste by to bylo lepsí pokoukání.Proste je tam enem na rozdíl od nas rídí narkomafie a né komunisti 40 let.To by sa naucili nejenom těm šaskáren na Strahově ale aj kurňa posluchat /pravda že za ostnatym drátem a kulometnymi chnízdy na hranicach/sa hodne blbě remcá.O sieste me nepovídaj ,té uřednické mam pocit že u nas je celodenní.Když srovnám rok 1989/90 a dnesek je v tom podstatny rozdíl.V 89 byli připosraní aby nahodou nepřišli o koryta a ted už nam zase vládnou jak komančové předtím.Chceš berana neboli štempla ? Pěkně popros, čokoladku dones,obalečka se téš hodí.Nedáš ? Hovno dostanes a jeste si na tebe posvítíme otravný česky občane.Je jista sorta vyvolenych keří nejenom že nepracují/pokud/dělaní decek nebereme jako práci a maju se dobre.A ted k nim jeste přibudou tí emeranti a tí teprve umíjou šukat .Tak nás narod bude aj tak na ubytě. Co Nemčouři nezvladli po Bíle hoře zvladnů levou zadní.Boha mu „synko“ čučíš po babach a nechaš si šlohnůt kešeňů ? Ajajaj no tomu říkam průser.No holt vyhrň si rukavy a budeš se muset živit rukama .Jinak mam radost že sa ti plní sen s tím „kozím dechem“ at maš na čom rajtovat vté dálavě.Tož taký řídíčak sa ňa líbí mrkneš na bábu za přepášků a máš bumášku.Parada ,jen stou krvou je to divné.Keby to zavedli u nas byla by docela sranda.U nekterych řidiců v CR by místo krevní skupiny mohli rovnou napsat kolik promile alkoholu mají pravidelne v krvi,tak se tu totiž za volantem chlastá.O tom co jeste kromě toho žerů pataky radeji nemluvím.Když už aj na kolejich strojvedoucí ma 2 promile chlastu v krvi a řídí lokomotivu.svět se řítí do řiti .Jak to tak jinak čtu ten jejich kápitan Eskobara je naučil pěknym kůskám jak oškubat cizince o děngy.No synko sviňa sé najde všude na světě..tak sa jim vyhíbaj velkym oblůkem to Ti od srdce přeju at sa daří.A tej děvčice sa drž at sa brzo dočkame blogu s názvem “ Jak som sa ja česky synek ženíl v Kolumbii “ -:)

  1. Ahoj Ríšo,
   celodenní siesta našich úřednic, tak to jsi mě dostal 😀 😀 . Ríšo díky za další zábavný komentář. Jak to tak vypadá tak bys měl mít blog vlastní, nechceš založit?

   1. Na tuto otazku jsem pane redaktore odpovedel v predchazejicich blogech dosti jasne nechtel..Radeji si srandu delam tady ..vís sam co je to za robotu neco vypotit..A kdyz se na netu rozhlednes tak bloger je dnes uz snad skoro kazdý a proto to tak vypada. A krome toho ja bych za to chtel prachy a u tebe je jistota ze zustavam sponzorem z kamaradstvi.Az na ten litr rumu cos dotahl do Londyna a ja ho musel vypít skoro sam ..od te doby RUM nepiju ..takze Ty mas vlastne zaplacene na dlouho dopredu …jen me uz po dnesku začínají prinasírat ti co si myslí ze budou chodit po letistich a hazet si bombama jak se jim zachce..ale to je jina kapitola to si necham na příšte..tak zas na příste „nahoď“ at mam o cem psat …

    1. Ahoj Ríšo,
     však já vím, jen to zkouším znovu 😀 . No koukal jsem na zprávy. Nedaj pokoj a nedaj pokoj, syčáci. Uvidíme, snad se to konečně začne řešit..

 3. Ahoj Petře,koukám jak jiného by ty tvoje patálie srazily na kolena,ale ty máš stále neutuchajicí optimismus a pereš se s tím skvěle dál….klobouk dolů…at už tě nic hroznýho nepotká!A propo vůbec nepíšeš zda-li si z pozice robot postoupil do kategorie užovky?myslím v salse,jak jsi začal chodit….a trénuješ pravidelně?Musím uznat „ten tvůj“Richard opravdu srší vtipem,jeden večer s ním ve sklípku,asi bych se uchechtala….měj se pohádkově…

  1. Ahoj Romi,
   tady se člověk zkrátka nenudí 🙂 . Salsu bych zatím viděl na robota, jak jsem měl tu Ziku, potom chřipku, teď nemám kreditku (nemůžu vybírat peníze), tak na Salsu nechodím. Ale zase začnu jak dorazí nová, a pořádně se do toho opřu. Taky se měj krásně 😉

 4. Ahojky Petře,tak co se zase děje,že tak dlouho nepíšeš?Tvoji věrní čtenáři čekají jak to dopadlo s vízem,kreditkou i řidičákem…..?Doufám,že aspoň zdraví se tě drží!?Těším se na pokračování tvého života v Kolumbii….Hezký den R.
  .

  1. Ahoj Romi,
   ale prosím tě, pořád se děje něco. Už chci něco sepsat přes dva týdny, ale mám tolik práce že dělám i o víkendech. Snad v týdnu se k tomu dostanu a je se na co těšit 🙂 . Měj se krásně.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *