Tak už mám kristovy léta

Den D, moje narozky

Protože jsem se narodil v 6.15, tak je pro mě zvykem vstávat v šest a dát si panáčka na oslavu. Tradici jsem dodržel i letos, jenom jsem místo vstávání vydržel déle vzhůru a místo panáčka jsem si prohlížel moje fotky z dětství, které mi poslala moje mamka. Následující spánek nebyl moc vydatný, protože mi každou chvíli přišla smska, nebo mi někdo poblahopřál na Skypu. I tak chci všem moc poděkovat. Člověk asi musí opravdu odjet hodně daleko, protože tolik blahopřání jsem dlouho nedostal 🙂 . Celý den byl víceméně odpočinkový, trochu jsem pracoval a chystal se na večer. Po šesté přijela Angee a jeli jsme spolu na večeři do kavárny/restaurace ve čtvrti San Antonio (kousek od Sisa Atahualpy). Tam na mě čekalo překvapení v podobě blahopřání na zdi a balónků. Na místě jsme u vedlejšího stolu viděli bývalého starostu Cali. Všiml si nás a něco mi říkalo že mě možná i poznal. Fotil jsem se s ním totiž před dvěma lety v jedné restauraci na stadionu. V klidu jsme povečeřeli vegetariánský burger a sandwich*, dali si desert, který mi byl také upraven na míru a vydali se do kina. Protože jsme měli náladu na komedii, zvolili jsme film Truman**. Nakonec to komedie nebyla, ale nám to vůbec nevadilo. Užili jsme si to i tak. V celém sálu jsme byli jen čtyři, což nahrávalo naší romantické náladě. Po skončení filmu mi popřál pán s manželkou, což bylo hezké. Stejně jako v kavárně, kde mi popřálo několik lidí a před začátkem filmu jedna starší paní. Nakonec jsme dojeli domů, kde jsem si rozbalil dárek od Angee. Trefila se skvěle. Protože tu opět chodím do posilovny, dostal jsem rukavice, ručníky, a tričko kolumbijského fotbalového mužstva. Protože je Angee naprosto úžasná osůbka, moje narozeniny jsem si opravdu skvěle užil. Teď jen doufat, že to s Angee nebyla jediná věc která se nám povedla.

 

Jak se vaří Guláš v Kolumbii

V neděli jsem se dohodl s rodinou Oscara, že oslavíme moje narozeniny u nich doma. Nabídl jsem se tedy, že uvařím Gulášek i s knedlíkem, aby poznali jak chutná česká kuchyně a já si připomněl domov a zbavil se na den rýže. Zajeli jsme nakoupit do místního supermarketu se sestřenicí Oscara. Nákup byl bez problémů, jediným problémem bylo řezníkům vysvětlit, že chceme kližku. Pan Google to přeložit špatně, takže nakonec jsem našel nějaké obrázky a dal zkušenému řezníkovi. Dal mi lehce prorostlé zadní hovězí, ale použít se dalo. Sádlo ve vaničce tady moc nevedou, takže jsem si musel koupit sádlo u řezníka a vyškvařit ho. Největší problém byl s moukou. Polohrubou ani hrubou tu nemají, musel jsem vzít hladkou. Koření jsem si přivezl z domova, ale myslím, že bych ho tu bez problému sehnal také. Po nákupu jsme jeli na rychlý oběd k rodině Moniky, kde jsem si se vší slávou půjčil papiňák a potom už hezky k Oscarovým rodičům. Při příjezdu jsem zjistil, že Oscar o ničem nevěděl a se svojí přítelkyní odjel na víkend k jezeru. A protože tatínek má zdravotní problémy a leží v posteli, zůstal jsem tam sám s dámskou převahou. Gulášek se povedl, knedlíky samozřejmě ne. Kvasnice tu mají taky trochu jiné a i když knedlík trochu nakynul, tak výsledek nestál za moc. Naštěstí vše zachránil povedený gulášek. K českému guláši se hodí vychlazené české pivo, takže jsem tu koupil Budweiser. Bohužel moje španělština není ještě tak báječná a tak jsem poručil aby dali pivo do congeladoru. S dobrou vírou že se jedná o ledničku. Při servírování jídla jsem se přirozeně začal po pivu shánět, a ejhle. Congelador je mrazák, ledničce se říká nevera. Takže jsme milé, téměř zmrzlé pivo vzali a hodili ho do horké vody z knedlíků. Pivo trochu povolilo a nakonec se dalo pít. Večeře všem víceméně chutnala, ale až potom, co jsem jim vysvětlil že je lepší jíst knedlíky namočené do guláše než je jíst samotné. Po jídle přišlo blahopřání a dortík. Bylo to moc fajn.

 

*Burger nestál za moc, sandwich byl fajn a desert namočený v rumu super.

**Kino bylo kvalitou srovnatelné s kinem v Bondy v Mladé Boleslavi. Cena velmi přívětivých 130 Kč za oba, 0.7 místní limonády pak asi 45 Kč.

 

14 thoughts on “Tak už mám kristovy léta

 1. …super oslava synku i fotky ! Gulášek se ti vždy vydaří . Takže hodně štěstí, zdraví a krásných zážitků a vše nejlepší přejeme a opatruj se

 2. Tož opět zdravím „synku“,.konečně si sa dožíl věku ze bys mohl mit rozum.Gůláš vaříš v Colombově a nam tu vaří v Evropě jinej guláš ,taky z dalekych zemí.Ovšem jestě nevi že my ho máme rádi s PĚTIMA a nestojíme aby nam někdo, ještě k tému chodil za babama.Mj pěkná cérečka ta tvoja Agree.Ale abych se vratil k tématu.To je jak s téma ptakama kůpil sem jim jakysi kokosovy ořech,a v te půlce su nalisovana jakasi semena a jine dobroty v zalite v margarinu/nevím co na to říká EU ale vím co na to říkajů ty PTACI -proste na to uplne serů ale v létě budů řvat od půl čtvrté rano.Tak že příste naseru JÁ jim..Z toho plyne jiste poučení..i pro ty naše HOSTY ,nebudete žrát co se vám dá?Nelíbí se vám to…?Nikdo vás sem nezval…Takze prostě a jasne s PĚTIMA a mužete klidně řvát už dříve jak o půl čtvrté…prostě vám naserem a bude to….Takže MY v té Europě pod vedenim jedná bláznivé baby budem přemyslet co s těma PTAKAMA aby nas nakonec nesežrali aj bez tého margarinu.Ale jinak dobre poučení též ta tvá „nevera“, až mě moja stará nasere zavřu jůů též do mražaku za „neveru“a pudem se strycem Matušem do sklípku a tam sa ožerem a můžou nám Všeci Ty PTACI ,baba z NDR aj jiní políbit řiť /pro čehůny prd*l/Ťož tam „synku“ pomalu začni sondovat pudu na tu pálenicu neb tu v té zemi evropské bude brzo prohibica a to jak na slivovicu ale aj na bůček a to pak takový život nebude stát …šak víš za co..UŽ si dospělý..tož nas tam representuj a piš dál….

  1. Ríšo, opět děkuji 🙂 . Je tam teď u nás docela zmatek, sleduji to ve zprávách. Gulášek byl, pálenice bude. Nechceš mi poslat recept na to kuře co jsi dělal posledně, že bych si ho tady udělal?

   1. Mily „synku“ dříve nez Ti prozradím onen zázračný recept na toho PTÁKA dám Ti recept na skvělou Madarskou klobásu bude mj obsahovat toto složení : Vepřové a hovězí maso 69 % ,vepřove sádlo,vepřová kůže,voda,bramborovy škrob/nevím co maj dělat brambory v klobase?/sůl,koření/též nevím jaké/konzervant E250-látka zvyraznující chut a vuni/i petrolej nekomu voní/ emulgator E621 aroma,rostlinny emulgator E471,modifikovaný škrob E 1420,stabilizator E450,zahustovadlo E415,cukr,zivocisna bilkovina/hovno píšů jaka/maltodextrin,antioxidanty E 326,E316,E 300 a barvivo120..aj lepek to ma 20mg/kg vysledná cena za jeden tento párek je 29,10 Kč.A by nebyla když to vymýšla minimalne nositel Nobelovy ceny za chemii a k tomu tym inžénýrů. Nam se strycem Matůšem stačí veprove maso s praveho prasete,flak nejaké hovězí klisky z králéčárně výtahnem nejakeho ušaka,sul pepř ,kmin haldu česneku a mame taky..a na rozdíl od té Hungarské se to dá sežrat..Tož synku kup kuřa a strec Gugle ti jiste poradí jak udelat kure na paprice jo a tež ti poradí jak udelat knedlu z hladké muky /jde o tzv knedlík v páře/…a to je holt celá ta věda kolem všeho..pak se nedívim že i s těmi imigranty sou také potíže -chtelo by to proste a strucne jim rici NE a ne to komplikovat jak ten PAREK/klobasu bych urazil/…tož synku dobrou chuť a hlavne do toho nedavaj ty sračky jak ti vědatoři…mohl by ses titož posrat…

  2. Ríšo, stále se mi ozývají čtenáři blogu, že je velice baví tvoje komentáře a měl bys psát nějaké vtipné postřehy někam do novin. Tak to zvaž ????

   1. Milý „synko“/k tomu ze bych dělal toho dopisovatela/, zatial som písal v životě dva důležité dopisy, první to ve 12 letech žádost na Americkou ambasadu do Prahy s žádostí o vystěhování do Ameriky a udělení amerického občanství a cestu nejlépe lodí a abych videl i kus toho Atlantiku..no kupodivu mě aj odpovědeli ale -prý jsem jestě mladý at si počkám.mělo to aj druhů chybu tata byl voják s povolaní…by ses divil jak jsme meli oleštěnů kliku od vojenske kontrarozvědky…Ten druhy dopis též diskuzní přísvěvek v roce 1988 vedení tunajšého JZD aby neodvolalo jedneho veterinařa a zároveň veduceho VK-koncentraku pro dojnice kéry jaksi už ze zasady prosazoval že kravy se mají krmit zelenym,senem a take jadrovymi krmivy,že je jim nutno poskytnout volnost na sluníčku a né do nich rvát masokostní moučku,do telat od narození píchat antibiotyka a podobne svinstva-neb to ve finále žerů lidi. Opět sem neuspěl..MvDR byl vykopnut na vyšší místo na Bílý dům a já skončil v kotelně a domloval naftovym hořákům aby topili v -20 stupnich na topný olej místo nafty.Což se taky minulo účinkem…a vysledek-byla zima jak venku.Takže jak vidiš ,nejsem až tak erudovaný aby me články působili na lidi.Takže na svůj MAJSTERŠTYK teprve čekam….zatím zůstanu u Tebe a Tvého blogu…

  1. Ahoj strejdo, díky moc. Zatím to tu vypadá nadějně, tak uvidíme. Ať se daří i tobě. Ps, nemáte tam nějaké webovky na kterých bych mohl pracovat? 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *