Vánoce, ach ty Vánoce

Štedrý večer

Ještě nikdy jsem nebyl na Vánoce jinde než doma. Letos jsem se ale rozhodl, že odletím na začátku prosince, abych zažil jednou něco jiného. Tady jsem ale bohužel velmi rychle zjistil, že moje plány trávit Vánoce u rodičů kamarádky tak jak jsme byli dohodnutí, se neuskuteční. Naštěstí se nabídnul Oscar, že bych mohl štědrý večer být u nich. Sláva, řekl jsem si, o zábavu mám postaráno. Jenže to by bylo moc snadné a tak mi na štědrý den ráno Oscar napsal, že má tatínka v nemocnici a akce se tedy ruší. Super, na štědrý večer zůstanu daleko a sám. To jsem to teda dopracoval. Zkusil jsem tedy obepsat známé co tu mám a nakonec se poštěstilo, vzala mě k sobě kolegyně Oscara Angee. Bydlí se svojí rodinou na okraji Cali, v horší čtvrti (tzv. 2 třída)*. Mají tam spoustu menších domečků, které jsou velmi levné (cca 600 000 Kč za domeček). Lidé jsou sice chudší, ale o to rádi se baví a jsou otevřenější. Hned po seznámení s rodinou jsme zasedli k štedrovečernímu stolu. Podával se bramborový salát, plátek masa, plátek šunky a samozřejmě kopeček rýže. Chuťově to nebylo vůbec špatné, ale je pravda že za kapra se salátkem a plzničku bych se nezlobil. Po večeři jsme se dívali na videoklipy a povídali si o všem možném (maminka mě důkladně vyzpovídala pro případ, že bych byl budoucí nápadník Angee 🙂 ). Potom jsme si rozdali dárky a bratr Angee uprosil maminku, aby ho pustila na párty ke kamarádovi. S Angee jsme ho doprovodili, kousek se prošli a skončili u její spolužačky na párty. Na štědrý den tady slaví všichni tak, že po večeři se pustí hudba a tancuje se na ulici. Z každého domu potom zní něco jiného, tancuje se, pije Aguardiente a klábosí se sousedy. Všude svítí vánoční světélka a jezdí mládež na motorkách. Nakonec mě doprovodila na taxi a já jel pozdě v noci domů. I když jsem se necítil úplně bezpečně, tak ten zážitek za to stojí.

 

Salsodrom

Druhý den (u nás první svátek vánoční), jsme se dohodli že půjdeme s Oscarem a jeho přítelkyní na Salsodrom a po cestě si dáme lehkou večeři u jeho sestřenice. Salsodrom je každoroční průvod tanečníků Salsy a je srovnatelný s karnevalem Samby v Rio de Janeiro. Zážitek stál za to, i když jsem nebyl na úplně nejlepším místě a přišli jsme asi v polovině. Potom jsme chvíli poseděli v baru a jeli domů. Musím ale říct, že sehnat taxi ve vánočním čase, kdy je každý večer nějaká akce je skoro nemožné a trvalo nám to snad hodinu.

 

Koncert Romeo Santose

Další večer jsme se rozhodli zajít na koncert Romeo Santose a dalších hudebních stálic. Celá sláva se konala na stadionu a sešlo se opravdu hodně lidí. Celé to bylo povedené, spousta lidí tancovala, nejlepší byl samozřejmě Romeo Santos. Čekal jsem, že bude celý koncert trvat tak maximálně dvě tři hodinky, ale nakonec trval hodin devět. Takže jsme se ve čtyři ráno (po osmi hodinách) rozhodli jít domů. Zážitek stál opět za to.

 

Chiva Rumbera

Krátce na to jsem byl od sousedů Oscara pozván na projížďku Chivou**. Na návštěvu přijel syn, který žije v Portoriku a tak se dělala oslava. Projížďka Chivou je vždy velký zážitek. Projíždíte asi hodinu a půl městem, hraje latinská muzika, tancuje se, všichni se baví. Autobus je otevřený a tak je to zážitek i pro kolemjdoucí. I když jsou na to Kolumbijci zvyklí, protože Chivy tu jezdí často, stejně vám zamávají nebo zatroubí. Kdo nechce tancovat, může si jen užít krásnou prohlídku nočního Cali.

 

Silvestr

Na Silvestr jsem měl hned dvě pozvánky. K Oscarovým rodičům na menší rodinou fiestu a k Oscarově sestřenici na další rodinou fiestu. Nakonec jsem ale zvolil návštěvu babičky Angee. Přijel jsem tam asi v jedenáct, se všemi se přivítal (vždycky mě pobaví zdravit se se čtyřma tetama, strýcem, babičkou, dědou, bratránky a sestřenkami, o to víc když ještě nikdy neviděli Čechoslováka a představují si pod tím cokoliv). Chvilku jsme si povídali a kolem dvanácté vyšli před dům. Bratránek Angee s kamarádem zapalovali starý rok. V Kolumbii téměř každý dům vytvoří figurínu fousatého chlápka (některé podobizny mi hodně připomínali Pablo Escobara 🙂 ), naplní ji petardami o kolem půlnoci ji zapálí. Potom jsme si všichni popřáli a šli na večeři. K večeři byla kuřecí roláda, rýže a bramborový salát. Bylo to moc dobré. Abychom byli v novém roce při penězích, tety nám nasypali do kapes čočku, aby se nám splnila všechna přání, jsme měli sníst dvanáct kuliček hroznového vína. Protože jsem byl najedený k prasknutí, tak jsem snědl jen čtyři. Takže všechna moje přání shrnu do prvního čtvrtletí a budu z obliga.

 

Ať žije rok 2016

Takže máme tu nový rok 2016. Doufejme že bude lepší než ten předchozí, přinese nám štěstí a hlavně spokojenost, protože ta je tím nejdůležitějším. Mít peníze je super, ale pokud si člověk neužije života, jsou mu k ničemu. Vycestoval jsem do Kolumbie, abych si něco dokázal, splnil si nějaké cíle a sny. A už teď z kraje můžu říct, že bych to udělal kdykoliv znovu. Takže všem co tohle čtete chci popřát spokojenější život nejen v roce 2016, ale i v dalších letech. Zamyslete se nad tím, co jste chtěli vždy udělat a jděte do toho, splňte si sny a především užívejte života, hned teď!! Nikdo jiný to za Vás totiž neudělá. Takže feliz y prospero año nuevo a todos.

 

 

*Cali je rozděleno do částí podle finančních možností a společenské třídy. První třída je vysloveně chudina, kam je nebezpečné chodit bez doprovodu místního. Pátá třída je potom vzorem bezpečí a luxusu. Já teď bydlím ve třetí/čtvrté třídě.

**Chiva se říká kozám na horách. Autobusům se tak říká, protože tyto staré typy se používali na cestování do hor. Chivy jsou i ostatní staré barevné autobusy převážně americké provenience, ale jen ty kde se tancuje jsou Chiva Rumbera.

10 thoughts on “Vánoce, ach ty Vánoce

  1. Krásné zážitky vánoční a novoroční už byly a tak přeji i mnoho a mnoho dalších skvělých zážitků v nové roce 2016. Buď šťastný a spokojený a hlavně zdráv milý synu.

  2. Tož kurňa „synku“ čtu a čtu a kůlám očima.Samé mecheché,oslavy halekaní do haleluua a našinec aby v potu tváře makal na důchod.Asi to bude země zaslíbená tegilou a flákotou oplývající aj macatejma babama.Samé flákání po stadionech a prohánění sa v taxálech.Tož je me to nejaké divne,co tam vlastně tí Colombové dělajů, Do rachoty asi nechodí ,uhlí nerubů..do baně je nikdo nedostane…a co je štajger asi vijů hovno.Jěšte žé na těch fotkách ťa vidím ,bo by sem si myslel že si někne na Měsíci.Zajdi taky někdy za humna at nesedíš furt v tom bétonů a daj nějaké foto těch kaktusu aj jinych křovisek.No jinak u nás bohatý Ježísek…kolem popelnic je pěkny bordel,tak zas spatně jak je vidno se ten česky/zatim/národ nemá.Aj halekat na Štedry den v celém panélaku umijoo a jen škoda že maju jen jednu gramofonovů plaťňu a tu jím pak zabavila jakasi ozbrojená jednotka jakychsi „eskobarůů“s napisem cechiše městys department a bylo po ptakách.A tím pádem byl konečně Stědry večer…alé jak to tvoje písmo čtu,tak Ty maš Štědrý večer vlastně od téj doby co jsi tam šlapnul bosou nohou…tak až přestaneš snupať tů bílů můků daj zas vědet…čehunům co na svůj chleba těžko makajů.Jo strýc Matůš vzkazuje co bude stú paleniců ? Davaj na seba majzla! R

  3. Ať se ti daří Petře a plní tvá přání a záměry 🙂 Poznávat svět a možnost cestovat je dar, kterého si važ. Take care 😉

    Martin – splubydlič z Přepeř

    1. Martine díky moc. Však to znáš, sám jsi velký cestovatel. Je to super někam se podívat a poznávat. Stejně jsi ale o několik kroků přede mnou 😉 . Tak ať se daří. Petr

  4. Dobrý večer, vaše maminka mi přeposlala k nahlédnutí popisky k vašemu cestování. Máte to velmi zajímavě popsané, přeji vám ještě pěkný a zajímavý pobyt, je fajn, že může člověk nahlédnout do úplně jiného prostředí. Ráda sleduji pořady o cestách po zahraničí, ukázky života jiných vzdálených civilizací. Krásně si to užijte a ať se ve zdraví vrátíte zpět. Hodně foťte, ať máte na památku co obdivovat kdykoliv, když se vám zasteskne. Šťastný pobyt a mnoho zážitků přeje Alena Suchánková.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *