Hello world!

Celý příběh začal před dvěma lety, v roce 2013. Služebně jsem se dostal do kolumbijského města Cali, kde se právě konaly světové hry a já se jich účastnil jako IT operátor sportoviště pro Sumo. V té době jsem se rozhodoval co dál se svým životem, Kolumbie i španělština mě okouzlila a protože jsem chtěl vždy mluvit alespoň dvěma dalšími jazyky a čínština je daleko těžší, nápad byl na snadě. Naučím se základy, vydělám něco peněz a protože nemám závazky, vrátím se sem za rok na zkušenou. Z roku jsou teď sice dva, ale šel jsem si za svým a dnes tu sedím, poslouchám Salsu, za oknem je palma a na stole výborná kolumbijská káva.

Abych se k tomu ale dopracoval, nejdřív jsem si musel určit nějaké cíle a prostředky jak jich dosáhnout.

Co chci:

 • Naučit se jazyk
 • Naučit se tancovat
 • Procestovat Jižní Ameriku
 • Poznat nové zvyky
 • Získat nové kontakty a navázat s nimi spolupráci

 

Co potřebuji:

 1. Základy jazyka
 2. Peníze na cestu a práci
 3. Věci ssebou

 

ad 1. Jazyk

Abych se naučil víc slov než jsem znal z filmů (gringo, tres tequilas por favor, sombrero a mierda), začal jsem se učit slovíčka přes webovou službu Memrise. Je to úžasná zadarmová služba včetně aplikace na androida, kde se dá učit spousta jazyků formou hry. Protože slovíčka samotná nestačí, je dobré mít základy mluvnice. Začal jsem proto navštěvovat kurzy španělštiny a to jednou týdně a později mluvit s rodilými mluvčími přes webovou službu Italki, jednou až pětkrát týdně. Sledovat filmy a poslouchat muziku.

 

ad 2. Peníze na cestu a práce

Náklady na cestu a život v Kolumbii nejsou nic drastického. Letenka se pohybuje od 18 do 35 tisíc Kč a ceny potravin a ubytování jsou podobné jako u nás*, taxi stojí tak o polovinu méně a pro turistu je vždy lepší variantou než se nechat okrást. Abych mohl zůstat déle, budu muset pracovat pro klienty na dálku**. Časový posun je 6 hodin v zimě a 7 v létě, proto jsem napsal všem klientům osvětlující email a budu se muset naučit vstávat brzy. Pokud tedy budu pracovat 6 hodin denně, nocleh a stravu budu mít zajištěnou, něco málo dám za taxík, tak bych se měl bez problémů vejít do deseti tisíc. Zbytek si potom můžu nechat na oblečení, spotřební věci, lekce Salsy, různé místní akce, nebo strýčka příhodu.

 

ad 2. Věci ssebou

Jako minimalistovi mi prakticky stačí pár ponožek a trenclí, triček, notebook a wifi. Proto se mi povedlo vše vměstnat do půlky kufru. Do zbytku potom prezenty pro místní. Potom jsem si vzal 2x pas, věci základní hygieny, kreditní kartu. Vízum není potřeba pro pobyt do tří měsíců. Ale i ten se dá za úplateček prodloužit na měsíců šest. Potom je nutností sehnat buď vízum pracovní, sbalit nějakou kolumbijskou řezanku a vyprosit vízum partnerské 😉 a nebo prostě vycestovat do jiného státu.

 

Takže základy jazyka jsem měl, pár krejcarů na účtu taky, letenku zpáteční pro jistotu, skoro až drastickou chuť poznávat a dohodnuté bydlení u jedné kolumbijky za cca 8000 Kč včetně jídla a praní prádla. Bohužel všude platí Murphyho zákony že co se může podělat se taky podělá, a tak mi milá kolumbijka 6 dní před odletem napsala, ať se nezlobím, ale že musí za dcerou do Panamy a vrátí se až v únoru. Kdo mě zná tak určitě ví, že jsem se nezlobil. Přímo jsem se vztekal. Po třech dnech nervů jsem nakonec sehnal ubytování na týden (750 Kč/den) v pěkné a bezpečné čtvrti pro začátek přes portál AirBnb. No a pak už jen let a tím celé dobrodružství začíná…

 

* Bez problémů se na místě dá sehnat ubytování i s kompletní stravou a pračkou a to už od 5000 Kč/měsíc (samozřejmě je dobré znát nějakého lokála)

** Pracovat na dálku je vlastně myšlenka na kterou mě přivedl kamarád David, když mě seznámil s komunitou digitálních nomádů. Vesměs se jedná o nadšence a dobrodruhy, co vyměnili pohodlí domova za trochu toho vzrušení a moře zážitků. Pracují ve vlacích, v hostelech, nebo třeba v obytňácích na svém notebooku a cestují po celém světě.

 

 

8 thoughts on “Hello world!

 1. Drahý Petře, žasnu, máte můj hluboký obdiv. Budu Vás s dovolením trénovat, budu potřebovat hodně hodně práce 😉 … jako Vaše zákaznice na webové stránky. Moc bych si přála, abych Vás například mohla zaměstnat na hodinku denně.. kdo ví…???? 🙂 !!!! To čtení je dechberoucí… držím palce!!!!
  Vaše zákaznice věrná, Jana

  1. Dobrý den Jano,
   děkuji za Váš komentář, který mě velmi potěšil. Určitě se nějak dohodneme, ozvu se Vám. Zatím přeji krásný den. Petr

 2. Kurva „synku“ pár veci na cestu a na slivovicu jsi zapoměl.Kazdy synek u nas v zemi Moravské ju nosí v plezgoni a ty nic…chyba chyba..šak sa ti bude po ni stézkat.. stézkat uvidíš.R

  1. No to zapomněl, ale však každý synek v zemi české pije pivečko. No a toho tu mají dostatek, i když našemu se nevyrovná, to dá rozum.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *